SAEILO CONTUR SJ-410-760 G Lead & Pull Spindle Lathe
- Current bid
- Status
Total bid amount
See total breakdown
Total bid amount
See total breakdown
Max bid amount
Max bid amount
Lot specifications
- Quantity
- 1
- Margin
- No
- Brand
- SAEILO CONTUR
- Type
- SJ-410-760 G
- Year of build
- 2004
- Machine weight
- 1500kg
- Dimension l
- 1900mm
- Dimension w
- 1100mm
- Dimension h
- 1700mm
- Terms of delivery
- Loaded on truck
Description
Machine number: 291218
Center width: 760 mm
Center height: 205 mm
Spindle bore: 58 mm
Main spindle Speeds 12: from 20 to 2000 rpm
Spindle head mount: CAMLOCK 6
incl. two-axis digital display from the manufacturer FAGOR
The machine is equipped with a tailstock, a Multifix turning steel holder and a three-jaw chuck from the manufacturer SMW AUTOBLOK, diameter: 200 mm and a steady rest
Reference: Hercegfi - Lot 48
Center width: 760 mm
Center height: 205 mm
Spindle bore: 58 mm
Spindle head mount: CAMLOCK 6