SAEILO CONTUR SJ-410-760 G Lead & Pull Spindle Lathe
Current bid
Status
Total bid amount
See total breakdown
Max bid amount
See total breakdown
Lot specifications
Quantity
1
Margin
No
Brand
SAEILO CONTUR
Type
SJ-410-760 G
Year of build
2004
Machine weight
1500kg
Dimension l
1900mm
Dimension w
1100mm
Dimension h
1700mm
Terms of delivery
Loaded on truck
Description
Machine number: 291218
Center width: 760 mm
Center height: 205 mm
Spindle bore: 58 mm
Main spindle Speeds 12: from 20 to 2000 rpm
Spindle head mount: CAMLOCK 6
incl. two-axis digital display from the manufacturer FAGOR
The machine is equipped with a tailstock, a Multifix turning steel holder and a three-jaw chuck from the manufacturer SMW AUTOBLOK, diameter: 200 mm and a steady rest